Begrundet undervisningsplan
med kompetence- og læringsmål med udgangspunkt i de nye forenklede mål.
Vi
vil planlægge et multimodalt forløb i 7. klasse med analyse af professionel kortfilm, genremæssig stilladsering, selvstændig produktion af kortfilm samt analyse og
vurdering af egen film.
Kompetenceområdet er fremstilling og omfatter seks færdigheds- og
vidensområder:
Planlægning fokuserer på at tilrettelægge proces
fra idé til færdigt produkt, selvstændigt eller sammen med andre.
Forberedelse fokuserer på at indsamle
oplysninger, disponere indholdet og forberede en produktion.
Fremstilling fokuserer på at udarbejde alle typer
tekster varieret og målrettet.
Respons fokuserer på at give og modtage
respons ud fra form, sproglig stil og genretræk.
Korrektur fokuserer på at kunne foretage korrektur
på formelle fejl og layout.
Præsentation og evaluering fokuserer på
formidlingsform, PR, lancering og målsætning for nye processer.
Planlægning
Formål jf. læseplan for faget dansk: Målet
er, at eleverne skal udvikle en analytisk, fortolkende og kritisk bevidsthed
over for tekster.
Mål:
Hvis vi skulle bruge dette undervisningsforløb i folkeskolen, ville vi sætte klare og tydelige mål, som vi ville synliggøre for eleverne. John Hattie mener, at hvis eleverne kender til målene, har de mulighed for at tage medansvar for deres egen læring, de ved hvilken retning de skal i og det muligt at kommunikere om, hvorvidt de er på vej mod målene, samtidig bliver eleverne også bevidste om, hvilke forventninger, der er til dem. (http://www.dafolo.dk/Læs-artikel-om-John-Hattie.5177.aspx)
Konkretiserede læringsmål
Læringsmålene skal tydeliggøres overfor eleverne for at skabe synlighed i og mening med undervisningen. Det vil vi sikre ved eksplicit at formulere dem og præsentere dem for elevene ved forløbets start.
Efter forløbet skal I:
·
have kendskab til genren kortfilm.
Hvad er karakteristisk for denne type film?
·
have forståelse for betydningen af
de forskellige virkemidlers funktioner ift. filmens handling og hvordan de
påvirker modtagerne.
·
kunne analysere og fortolke en
selvvalgt film med henblik på stilistiske virkemidler, herunder lyd, farver,
klipning, beskæring og perspektiv.
·
kunne imitere/efterligne den
analyserede film på formsiden og producere egen film på bagrund af storyboard
og manuskript.
·
kunne klippe filmen sammen via redigeringsprogrammer,
indsætte passende lyd, overgange og eventuelle effekter.
·
Kunne skelne mellem den virkelige
verden og den manipulerede medieverden og være kritiske overfor dette.
Tegn på
læring
Vi forventer at kunne se tegn på elevernes læring gennem følgende
punkter:
·
ved elevernes aktive
deltagelse i plenum, deres begyndende genrekendskab samt forståelse for
stilistiske virkemidlers funktion.
·
eleverne benytter fagtermerne
og fremstår metakommunikerende.
·
eleverne viser analytiske kompetencer
i form af at kunne gennemskue, hvordan man i produktionen udnytter de stilistiske
virkemidler, og hvilken betydning de har for filmens indhold, samt hvordan de
påvirker modtageren.
·
eleverne viser deres
foreløbige arbejde til læreren under de løbende vejledningssekvenser, der vi
være til rådighed for de enkelte grupper.
Aktiviteter:
Forløbet er tilrettelagt udfra modellen om Teaching Learning Cycle, fordi den har fokus på stilladsering af
eleverne. Den bidrager til at opbygge genrekendskab udfra følgende fire faser:
1.
Vidensopbygning
Induktiv klassesamtale
med udgangspunkt i elevernes forhåndsviden. Læreren stiller spørgsmål for at
lede eleverne på rette vej f.eks.: Hvilken type film er det (genre) og hvad
bruges den type til? (formål) Afdækning af genren kortfilm og dens karakteristika. Filmiske og stilistiske
virkemidler herunder lyd, beskæring, perspektiver, farver og klipning.
2. Analyse af modeltekst. Læreren og eleverne analyserer i fællesskab en genreeksemplarisk
tekst, som i dette tilfælde er en film. Det er vigtigt, at modelteksten er nøje
udvalgt af læreren, da den skal danne grundlag for elevernes udvikling af
genrekendskabet. I denne fase tænker
læreren højt for herigennem at demonstrere, hvorledes eleverne efterfølgende
selv skal gøre og i høj grad også for at skabe et fælles metasprog.
3.
Fælles tekstkonstruktion. I denne
fase vil man oftest i fælleskab producere en tekst indenfor den valgte genre,
men da det i dette tilfælde omhandler film, hvilket er lidt kompliceret at
producere i fælleskab, har vi valgt at forberede eleverne på deres egen
filmproduktion gennem forskellige delelementer. F.eks. brainstormes der på
tavlen med henblik på filmens handling. Handlingen fastholdes og synliggøres i
et fælles storyboard på tavlen hvori komposition, location, kameraposition, lys,
lyd og replikker indgår. Forslag til replikker skrives op, og valg af relevante
kulisser, kostumer og rekvisitter diskuteres.
4.
Selvstændig tekstkonstruktion. Nu
er eleverne stilladseret og klar til, selvstændigt i deres grupper, at
producere deres egen kortfilm. For at kunne løse eventuelt opståede problemer
og hjælpe eleverne videre derfra vil vi afsætte tid til løbende vejledning med
hver enkelt gruppe. Her vil tegn på læring også blive tydeliggjorte, da vi her
kan se elevernes foreløbige arbejde.
Opgaveformuleringen
vil lyde sådan:
1. Udvælg den kortfilm, I finder mest relevant ift. at
imitere/efterligne de genremæssige stiltræk, udfra de nedenstående link.
2. Se den igennem flere gange, og del fokus ud mellem jer mht. lys,
lys, beskæring, perspektiv og klipning.
3. Udarbejd en grundig filmanalyse og vurder, hvad de stilistiske
virkemidler betyder for filmens handling, og hvorledes de påvirker jer.
4. Definer en handling til jeres egen film, og synliggør den i et
storyboard med komposition, location, perspektiv og beskæring, farver, lyd og
replikker.
5. Producer en film på max 5 min. Alle i gruppen skal have en rolle
enten form af skuespiller, kameramand, redigeringsansvarlig eller andet. Filmen
kan også bestå af fiktive figurer som dukker el.lign.
Filmen skal vises for klassen, og i den
forbindelse skal I kunne argumentere for jeres valg af virkemidler og kritisk
vurdere kvaliteten af jeres film.
Tegn på læring: Under
gennemførelsen af undervisningsforløbet vil vi, ved at vurdere elevernes tegn
på læring, op- og nedjustere læringsmålene og udfra dette tilpasse behovet for
undervisning.
Evaluering
Til at evaluere forløbet vil vi være meget formative, idet det giver os mulighed for løbende at justere og tilpasse undervisningen ift., elevernes behov og mål. Det er målene, som er styrende for undervisningen, og vi betragter forløbet som en dynamisk proces, hvor vi evt. vil gøre brug af Smitte eller den didaktiske relationsmodel, for netop at kunne vurdere, hvor der er mest behov for en dybere indsats. Vi vil vurdere på baggrund af de kriterier, vi har opstillet for eleverne. Vi vil løbende iagttage og observere eleverne, som en del af den formative evaluering og tilslut evaluere mere summativt på deres færdig produkt. I følge folkeskoleloven, §13 stk.2, skal man som lærer løbende evaluere elevernes udbytte af undervisningen, som skal danne grundlag for feedback og feed forward til eleverne. Vi vil også vurdere elevernes læringsudbytte ift. om undervisningsaktiviteterne var understøttende nok, for at eleverne kunne nå målene. Til sidst synes vi, at det er væsentligt, at eleverne selv får mulighed for at evaluere på deres egen læring. Dette vil vi gøre muligt via evalueringsark, som er lavet på
baggrund af læringsmålene. I følge Kirsten Krogh Jespersen skal man som lærer lade eleverne være medvidende, medbestemmende og selvbestemmende i undervisningen. Det højeste niveau er selvbestemmelse. Derfor mener vi, at eleverne via evalueringsark skal være selvsbestemmende i at vurdere, hvor meget de har fået ud af undervisningen, hvorved det kan give eleverne en øget refleksion over egen læring. (Om undervisning: en bog til almen didaktik- Kirsten Krogh Jespersen)
For at kunne lade eleverne være selvbestemmende kræver det, at læreren har et godt elevkendskab og
har tiltro til, at de er ansvarlige og ærlige, når de selv skal sige, hvad de
mener, de har lært. Hvis eleverne er ærlige, kan arket give et godt indblik i,
hvad den enkelte elev kunne have brug for mere undervisning i. Vi har tænkt, at
eleverne skal udfylde arket inden forløbets start, undervejs i forløbet og
efter forløbet, for at kunne følge med i deres udvikling og læring. Det skal være det samme ark, eleven udfylder, og der bruges en anden farve hver gang, så man kan kende forskel på starten,
undervejs og slutningen.
Arket ses nedenfor: